Anayasa değişikliği dayatmadır’ demek milli iradeyi inkar etmek demektir | Bahçelievler Haber
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bahçelievler Haber

Anayasa değişikliği dayatmadır’ demek milli iradeyi inkar etmek demektir

Anayasa değişikliği dayatmadır’ demek milli iradeyi inkar etmek demektir
1 views
01 Şubat 2017 - 14:46

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, parti genel merkezinde, AK Parti Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığınca düzenlenen “Yılın Sivil Toplum Farkındalık Ödülleri Töreni”nde yaptığı konuşmasına, 18 sene önce hayatını kaybeden sanatçı Barış Manço’yu rahmetle anarak başladı. Barış Manço’nun, toplumun ve ülkenin kültür zenginliğini bütün kesimlerine sevdiren değerli bir sanatçı olduğunu söyleyen Yıldırım, ayrıca MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı’nın eşi Hülya Sancaklı’nın vefatı nedeniyle üzücü bir haber daha aldıklarını belirterek, Sancaklı ailesine ve MHP camiasına başsağlığı diledi.

Bugün ilk kez “Yılın Sivil Toplum Farkındalık Ödülleri”ni vereceklerini anımsatan Yıldırım, “‘Marifet iltifata tabidir, alıcısı olmayan meta zayidir’ diye Muallim Naci’nin güzel bir sözü var. Ödül almaya hak kazanan bütün arkadaşlarımızı tebrik ediyor, yürüttükleri sosyal projelerle insanımıza örnek olan herkese şükranlarımı sunuyorum. Bugün her ne kadar Bursa’nın Saitabat köyünün kadınlarından oluşan derneğin güzel ürünlerinden tatma fırsatı bulamadıksa da… Köylü kadınlar bir araya gelerek dernek kurmuşlar, organik ürünlerin üretimine başlamışlar. Yemekte sohbet ederken ‘Pazarlama, satış probleminiz var mı?’ diye sordum. ‘Yetiştiremiyoruz Sayın Başbakanım’ dediler.” ifadelerini kullandı.

“Terörü ülke gündeminde en aşağı sıralara indireceğiz”
Başbakan Yıldırım, “Terörü ülke gündeminde en aşağı sıralara indireceğiz. Daha fazla ekonomi, daha fazla iş, daha fazla aş ve ülkemizin her köşesinde insanlarımızın mutlu olması için, emniyet içinde yaşaması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Anayasa değişikliği dayatmadır’ demek milli iradeyi inkar etmektir”
Başbakan Yıldırım, “Anamuhalefet partisi Genel Başkanı bir mülakatta diyor ki ‘Dayatmayla anayasa olmaz.’ Bu, Meclisi yok saymaktır. Mecliste görüşüldü bu anayasa, kendisi de oradaydı. Millet iradesinin temsili neredir? Meclistir. Milletin temsilcileri orada. Bütün bunlar ortadayken, ‘Bu anayasa değişikliği dayatmadır’ demek, siyaseti, milli iradeyi inkar etmek demektir.” diye konuştu.

“Kişiler gelip geçici, önemli olan memleket”
Yıldırım “(Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi) Bunu yapmazsak ne olacak? Çift başlılık devam edecek. Bir yandan güçlü parlamenter sistem var bir yandan halkın doğrudan seçtiği cumhurbaşkanı. Olmaz. Bir koltukta iki kaptan olmaz. Kaptanın tek olması lazım. Kişiler gelip geçici, önemli olan memleket. Koltuk sevdasında olsak biz bu değişikliğin peşinde olmayız. ” dedi.

“Sadece oy vermekle iş bitmiyor”
Saitabat köyü örneğini, Türkiye’nin bir gerçeğini ortaya koymak için anlattığını belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

“Sivil tolum kuruluşlarımızın en önemli görevlerinden biri, çalıştıkları alanda toplumsal kucaklaşmayı, birlikteliği sağlamak, ülkenin her türlü sorununa karşı ilgisiz kalmamak. Sorunları, torunlara havale etmemek. Sorunları ele alıp çözümleri üretmek hepimizin, bu salonda bulunan ya da bulunmayan bütün sosyal gruplar, paydaşlar ve sivil toplum kuruluşlarının ana görevidir. ‘Efendim biz sandığa gittik, iktidarı seçtik, bizden daha ne istiyorsunuz?’ deyip kenara çekilmek yok. İktidar sizden yetki aldı, vadettiği işleri yapacak, şeytan taşlamaktan fırsat bulursa ama sizin göreviniz bitmiyor. İktidara yön vereceksiniz, öneriler üreteceksiniz, fikirlerinizi paylaşacaksınız, yanlış yapıyorsa da hukuk devleti ve demokrasi içinde uyarılarınızı da dostça yapacaksınız. Sadece oy vermekle iş bitmiyor.”

 

AA

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.