Bin kişilik mezar yeri açıldı | Bahçelievler Haber
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bahçelievler Haber

Bin kişilik mezar yeri açıldı

Bin kişilik mezar yeri açıldı
4 views
20 Ekim 2016 - 13:44

Türkiye’de kışın en sert geçtiği illerden Erzurum’da defin işlemlerinde sorun yaşanmaması amacıyla belediye görevlilerince yaklaşık bin kişilik mezar açıldı.

Hava sıcaklığının kış aylarında sıfırın altında 40 dereceye kadar düştüğü Erzurum’da, bu dönemde defin işlemlerinde yaşanabilecek olası sıkıntıların önüne geçmek için belediye ekiplerince hazırlıklara başlandı.

Kışın aşırı soğuklar nedeniyle toprağın bile donduğu ve yüksek rakımlı olması dolayısıyla yoğun kar yağışı olan kentte, mezar açma çalışmalarına başlandı.

Erzurum Büyükşehir Belediyesine bağlı Mezarlıklar Şube Müdürlüğü ekiplerince yürütülen çalışmalarda, bu ayın başından itibaren kentteki mezarlıklarda şu ana kadar yaklaşık bin defin yeri kazıldı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren mezar açma çalışmalara başlayan görevliler, etrafı parke taşları ile çevrilen kayalık alanları kepçe yardımıyla açtıktan sonra kompresör, kazma ve küreklerle düzenliyor.

“Yazın güneşten, kışın soğuktan korunmaları için bir çadır kuruyoruz”
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mezarlık hizmetlerinin belediyenin asli görevlerinden olduğunu söyledi. Kış öncesi mezarlıklarda gerekli hazırlıkların yapıldığını aktaran Sekmen, şunları söyledi:

“Erzurum, kar yağışının çok yoğun olduğu bir şehir. Bazı yıllar çok fazla kar yağabiliyor. Mezarların üzeri kapanabiliyor. Biz bunun için şimdiden hazırlık yapıyoruz. İlk defa kabristanda yeri olacak vatandaşlarımız için yerler hazırlıyoruz. Biz o mekanı daha önceden belirliyoruz, numaralandırıyoruz. Ölüm gibi bir olay vuku bulduğunda hemen orada vatandaşımıza yakınını defnetmesi için yer gösterebiliyoruz. İsterlerse yakınının defnedildiği alanda 3-4 mezar da aynı aileye verebiliyoruz.”

Sekmen, herhangi bir karışıklık olmaması için açılan mezar yerlerinin hangi aileye ait olduğunu dijital ortama yüklediklerini dile getirerek bu kayıt sistemi ile vatandaşların yakınlarına ait kabristanın nerede, hangi ada, pafta ve parselde olduğunu kolaylıkla bulabileceğini kaydetti.

 

AA

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.