Kategoriler
KÖŞE YAZILARI

ALİ HACI HALİLOĞLU

İSTANBUL SENİN BEN GEZİYORUM

İstanbul’un ilçelerinin ismini sayamayacaksan, aday olma,

İstanbul’un ihtiyaçlarını bilmiyorsan aday olma,

İstanbul’un demografik yapısını bilmiyorsan aday olma,

İstanbul’un bütçesini bilmiyorsan aday olma,

başkan olunca İstanbul’un ihtiyaçlarını nasıl gideririm endişesi duymayacaksan, bu endişe seni uykusuz bırakmayacaksa aday olma.

On altı milyon insanın sorumluluğunu omuzlarında hissetmeyeceksen aday olma…

İstanbul’a hizmet etmek İstanbul’un otopark sorununu çözmektir. Bir kaç kişiye süt dağıtmak değildir.

İstanbul’a hizmet etmek, İstanbul’un trafik sorununu çözmektir. Birkaç bin öğrenciye burs vermek değildir.

İstanbul’a hizmet etmek kentsel dönüşümün önünü nasıl açabilirizin cevabını aramaktır.

Kentsel dönüşümün önünü tıkayan otopark yönetmeliği, müteahhit sınıflamasının revize edilmesi için bakanlıkla istişarededir İstanbul’a sahip çıkmak..

İstanbul’a hizmet etmek sel baskınında tatilinden taviz vermemek değildir. Ülkemizde depremin olduğu bir zamanda çocuğunun ergenlik keyfini tatmin etmek için kayak yapmak hiçççççç değildir.

İstanbul’da kentsel dönüşümün önündeki otopark yönetmelik maddesi;

‘’ Otopark ihtiyacı, (1) numaralı alt bende göre karşılanamaması durumunda; süresiz irtifak kurulmak ve tapu kütüğünün beyanlar hanesinde belirtilmek kaydıyla idaresince belirlenecek yürüme mesafesi içinde kamulaştırmaya konu olmayan başka parsel veya binada zorunlu olarak ayrılması gerekenler haricindeki otopark alanlarından…‘’

Yukarıdaki madde şunu anlatır;

Binalardaki her daireye 1 otopark tahsis etmelisin. Bu otoparklar ilk olarak parsel bünyesinde sağlanacak. Sağlanamadığı takdirde yürüme mesafesinde (500 mt) tahsis ettiğin otoparklar tapuya işlettirilecek. Yani başka bir alanda tahsis edebildiğin otopark alanlarını kendi binanın otoparkı olarak tapuya şerh ettirilecek. Eğer otopark parasını ödersen bu yeri senin adına İbb bulacak ve tapuya şerh konacak. Otopark bedelleri araç başı ortalama 20.000 ₺ civarında, 10 daireli bir yer için 10 araçlık bir otoparka ihtiyacımız var. Hesabı size bırakıyorum…

Alttaki maddede araçlar ya bina altında ya da tapu şerh yoluyla çözülmedikçe iskan verilemez diyor. Bu yönetmelik iki kez uzatıldı mart sonunda süre bitiyor. Şuanda hiçbir müteahhit yönetmelikle alakalı ne olacağımı bilmediği için kentsel dönüşüm için vatandaşla anlaşamıyor ve vatandaşta binalarını yapması için bir müteahhit ile anlaşma sağlayamıyor.

Çünkü arsalar küçük olduğu için parsellerde sağlanamayan otoparkları için İbb’ye para ödeseniz bile tahsis sağlayamıyor. Ve aşağıdaki madde uyarınca iskân verilemiyor.

 ‘’ MADDE 10 – (1) Yapılacak yapılara bu Yönetmelikte belirtilen esaslara göre otopark yerleri ayrılmadıkça yapı ruhsatı, bu otoparklar inşa edilip hazır hale getirilmedikçe de yapı kullanma izni verilemez. ‘’

Burada ki amaç arsaları birleşme zorlamak fakat 2002’ den beri yapı denetim yasası uygulamaya başladığı tarihten beri yani İstanbul’da yenileme devam ediyor. Bütün imar adaları bozulmuş durumda, yani bir adada 20 parsel varsa karışık olarak en az 10 tanesi yenilendi ada bazlı çalışma tamamen geride kaldı. Yetkililerin bunu çooook iyi görmesi lazım.

Bu yönetmelik dönüşümün önünü kesmektir. Devletin kendi yapacağı işi üzerinden iki satır yazıyla atmasıdır.

Çevre ve şehircilik bakanlığı mahallerin otopark ihtiyacını ada kamulaştırıp katlı otoparkla çözmekten başka şansı yoktur. Bu ufak arsalarda zaten yapılan otoparklara araç giriş çıkışı olmamaktadır.

Çevre ve şehircilik bakanlığına bu otopark yönetmeliğiyle İstanbul’daki şehir merkezlerinde dönüşümü durduracağı anlatılmalı. Mümkün olduğu kadar bina yenilenmelidir.

İşte İstanbul’a hizmet ettim demek bu problemi anlatıp çözmekle olur. Yoksa billboardlara slogan yazmayla olmaz.

Getirilen müteahhitlik sınıflaması kentsel yenilenmeye vurduğu darbe ayrı konuşulması gereken bir durum. Tam bir karmaşa.

Kentsel yenilenmenin önünü kapatan bu maddeler ortada dururken tokinin yılda yüz bin konut yapması genel anlamda ülkemizin lokomotifi olan inşaat sektörüne de bay bay demektir.

İbb başkanı olmak ve ben hizmet ettim demek için bütün bu olanlara hâkim olmak ve bakanlık nezdinde çözüm aramaktır hizmet etmek.

İstanbul halkı başkanını yanında ister bodrumda Marmaris’te değil, İstanbul halkı başkanını yanında ister, palandökende değil.

Bu millet senin bu tarz siyasetine alışamaz beş yılda bu millet alışkanlıklarını değiştiremez ama seni değiştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir