Ortaköy saldırısıyla ilgili 14 şüpheliye tutuklama talebi | Bahçelievler Haber
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bahçelievler Haber

Ortaköy saldırısıyla ilgili 14 şüpheliye tutuklama talebi

Ortaköy saldırısıyla ilgili 14 şüpheliye tutuklama talebi
0 views
31 Ocak 2017 - 16:10

Ortaköy’deki terör saldırısına ilişkin savcılıkça ifadesi alınan, aralarında yabancı uyrukluların da olduğu 14 şüpheli, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs ve silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından, tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. Sevk edilen şüpheliler arasında, 20 gün aynı evde kaldığı Reina saldırganı Abdulgadir Masharipov’a saldırı talimatını verdiği belirtilen İlyas Mamaşaripov da yer alıyor.

Gözaltında tutuldukları İstanbul Emniyet Müdürlüğünden Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayına getirilen şüpheliler İlyas Mamaşaripov, Firuze Kazım, Kamil Ahmed, Khikmatillo Zokirov, Marhaba Abduloeva, Nurmuhammed Mamat, Ömer Faruk, Ruzi Aili, Yasin Mehmet, Abdulkeremu Maimaitıabudula, Abdul Mehmet Aziz, Abduweli Yasin, Ali Maimaitimin ve Duolaiti Maimaitiaili’nin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökalp Kökçü tarafından ifadeleri alındı.

Şüphelileri, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme ve silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk eden savcı Kökçü, ayrıca, bu şüphelilerden İlyas Mamaşaripov’u, saldırı sonucu hayatını kaybeden 39 kişinin ölümünden sorumlu tutarak, 39 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası öngörülen, “nitelikli şekilde kasten öldürme suçuna yardım etme” suçundan da sevk etti.

Eylemi birlikte planlamışlar
Savcılık sevk yazısında, şüphelilerden İlyas Mamaşaripov’un, terör örgütünde sözde “emir” düzeyinde faaliyet yürüten “Hoca Aka” isimli şahsın yardımcısı olduğu ve “Yusuf” kod ismini kullandığı belirtildi.

Şüphelinin Başakşehir’deki evinde yapılan aramada ele geçirilen dijital metaryallerde, Abdulgadir Masharipov’a ait, içinde eyleme ilişkin şifreli ses talimatının da bulunduğu tabletin ele geçirildiği aktarıldı.

Saldırganın mont ve sigarasının bulunduğu ev
Sevk yazısında, şüpheli Maraba Aduloeva’nın telefonunda yapılan incelemede, Laleli’deki bir döviz bürosu soygununa ilişkin kamera görüntülerinin elde edildiği de aktarılan sevk yazısında, Nurmuhammed Mamat, Ömer Faruk, Ali Maimaitimin, Kamil Ahmed ve Abduweli Yasin’in, Reina saldırganının olaydan sonra saklanmasına, şüpheliler Abdul Mehmet Aziz, Yasin Mehmed ve Abdulkeremu Maimaitiabudula’nın araçla götürülüp getirilmesinde ve şüpheliler Ruzi Aili’nin de İstanbul’a gelirken karşılanmasında yardım ettiklerinin tespit edildiği belirtildi.

Şüphelilerden Aili’nin, kimliği tespit edilemeyen bir DEAŞ militanıyla bağlantısının bulunduğu da dile getirilen yazıda, şüphelilerden Doulaiti Maimaitiaili’nin, saldırganın Zeytinburnu’nda kaldığı evin kiracısı olduğu, evde saldırganı sakladığı, evde yapılan aramada saldırganın eylemden sonra giydiği mont ile eylem sırasında, üzerine eylemcinin kan izleri bulunan sigara paketinin elde edildiği anlatıldı.

 

AA

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.