REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bahçelievler Haber

Öz vatanlarında ilk cuma namazını kıldılar

Öz vatanlarında ilk cuma namazını kıldılar
2 views
18 Kasım 2016 - 16:25

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı, Başbakan Binali Yıldırım’ın koordinasyonuyla Ukrayna’dan getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türklerinin dördüncü kafilesi, öz vatanlarında ilk cuma namazını kıldı.

Üzümlü Fatih Mahallesi’nde TOKİ tarafından yaptırılan konutlara yerleştirilen Ahıska Türkleri, yeni yaşamlarındaki ilk cuma namazında Fatih Camisi’nde buluştu. Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar, namazdan önce, Ahıska sürgününe ilişkin bir konuşma yaptı. Cuma namazına yoğun ilgi gösteren Ahıska Türkleri, sohbetin ardından cuma namazını kıldı, dua etti.

Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mutlu günler yaşadıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Hem ilk cuma namazını kıldı insanlarımız, hem de 72 yıldır ezandan, bayraktan, dini bilgilerden uzak yaşayan halkımız artık kendi öz vatanlarında hür bir şekilde ezan sesiyle uyandı. Bu büyük bir mutluluk. Bunun yanı sıra Kasım ayı içerisindeyiz. Kasım ayı halkımız için çok anlam ifade eden bir ay çünkü sürgünün yaşandığı bir ay. Bundan tam 72 yıl önce Stalin’in emri ile bir gecede Ahıska’dan aldırılıp Orta Asya’ya sürdürülen halkın en son 72 yıl sonra yine Kasım ayına kendi öz vatanlarına gelmesi ile sonlandırılan bir gün. Bu sebeple halkımız çok memnun. Neden? Çünkü artık kendi vatanlarında özgürce yaşayacakları, sabah kalktıklarında ezan sesiyle uyanacakları, çocuklarının kendi vatanlarında donanımlı şekilde eğitimlerini sürdürüp yaşayacakları bir ülkede yaşayacaklar. İnşallah bu kafileden sonra diğer gelecek kafilelerde de halkımız yine Erzincan Üzümlü halkı ile buluşacak. Kardeşlerin buluşması devam edecek. Bu mutlu sonlar artık burada ebedi olarak, kıyamete kadar buradaki halk ile güzel bir ömür sürecekler. Bu da bizi son derece mutlu etmektedir.”

Üzümlü’ye yeni yerleşen Ahıska Türklerinden Yusuf Muradov, öz vatanında ilk cuma namazını kılmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek “Memleketimiz Türkiye’de ilk defa cuma namazını kıldım. Önceden Ukrayna’da kılıyorduk ama böyle cami, cemaat yoktu. Evde kılıyorduk. Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun. Bizi burada çok güzel kabul ettiler. Allah razı olsun Türk milletinden.” dedi.

 

AA

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.