Portekiz Dışişleri Bakanı Silva: Türkiye'nin AB'ye katılımını destekliyoruz | Bahçelievler Haber
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bahçelievler Haber

Portekiz Dışişleri Bakanı Silva: Türkiye’nin AB’ye katılımını destekliyoruz

Portekiz Dışişleri Bakanı Silva: Türkiye’nin AB’ye katılımını destekliyoruz
0 views
18 Ekim 2017 - 14:49

Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ikili ve heyetler arası görüşmelerinin ardından Dışişleri Bakanlığı’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Ankara Üniversitesi’nde Portekizce bölümünün açılışına tanıklık ettiğini söyleyen Silva, burada yapılan görüşmelerde, Portekiz’de de Türkçe eğitimi verilmesi konusunun gündeme geldiğini aktardı.

Dışişleri Bakanı Silva, “Gelecekte birlikte çalışarak umuyorum ki Türkiye’de ilk ve ortaokul düzeyinde de Portekizce öğretimini gerçekleştirebileceğiz.” dedi.

Türkiye’nin, Portekizce konuşan ülkeler topluluğunda gözlemci olmasından büyük onur ve mutluluk duyduklarını dile getiren Silva, iki ülkenin aynı zamanda çok yakın müttefik olduğunun altını çizdi.

“Hem AB hem de Türkiye fayda sağlayabilsin”
Silva, Türkiye ve Portekiz’in NATO üyesi iki ülke olduğunu anımsatarak, “Bizim için şu çok açık. NATO, ortak savunmamız için önemli bir çerçevedir ve Avrupa Birliği (AB) üyeleri olarak da her zaman AB ile NATO arasında çok daha yakın bir iş birliği olması gerektiğini savunduk.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Silva, “Türkiye’nin (AB’ye) katılımını destekliyoruz. Şu anda yürütülen müzakerelerin devam etmesi gerekiyor. Daha sonra da Kopenhag kriterlerine göre sağlanan ilerlemenin değerlendirilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Silva, “AB ile Türkiye arasındaki ilişkinin her zaman kazan kazan oyunu olması gerekiyor. Bu, öyle bir süreç olmalı ki hem AB hem de Türkiye bundan avantaj ve fayda sağlayabilsin.” dedi.

“Türkiye, bu bölgenin istikrarında kilit aktördür”
Mersin’de dün meydana gelen terör saldırısı karşısında daima Türkiye’nin yanında olduklarını dile getiren Silva, şunları söyledi:

“Terörle mücadele konusunda her zaman Türkiye’nin yanındayız. Türkiye, bu bölgenin istikrarında kilit aktördür. Bunun yanı sıra Türkiye, radikalleşme, şiddet içeren aşırıcılık ve terör ile mücadelede de çok önemli bir yere sahiptir.”

Konuşmasında 15 Temmuz darbe girişimine de değinen Silva, Türkiye’nin demokratik kurumlarına karşı yapılan bir saldırıyla karşı karşıya kaldığını belirterek, “Çok şükür ki bu darbe girişimi başarısız oldu.” diye konuştu.

Futbol da dahil olmak üzere diğer tüm alanlarda ilişkileri geliştirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Silva, “Türkiye’yi tebrik etmem gerekiyor. Beşiktaş şu anda benim memleketimin futbol klübünün de bulunduğu grupta lider konumunda.” ifadesini kullandı.

AA

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.