‘Sigara düşük riskini yüzde 39 artırıyor’ | Bahçelievler Haber
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bahçelievler Haber

‘Sigara düşük riskini yüzde 39 artırıyor’

‘Sigara düşük riskini yüzde 39 artırıyor’
2 views
08 Şubat 2017 - 10:55

Sigara kullanımının üreme sağlığı üzerindeki etkisini ortaya koyan bilimsel çalışmalar, tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmesinin düşük riskini yüzde 39, dış gebelik riskini yüzde 27, kısırlık riskini yüzde 22, erken menopoz riskini yüzde 17 artırdığını gösterdi.

Dünya Tüp Bebek ile Kadın ve Aile Sağlığı dernekleri Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başta kanser, kalp-damar olmak üzere kısırlık dahil birçok hastalığının temelinde olumsuz yaşam koşulları ve yanlış beslenmenin rol oynadığını söyledi.

Gürgan, Türkiye’de hem erkeklerde hem de kadınlarda sigara kullanımının oldukça yüksek belirterek, şunları ifade etti:

“Yurt içi ve yurt dışı tıbbi literatür sonuçlarına göre, sigara, alkol ve madde kullanımı her iki cinste de kısırlığa yol açıyor. Ülkemizde gün geçtikte artan kısırlık problemi, özellikle gençleri etkiliyor. Bir yıl korunmasız cinsel ilişki sonucu gebe kalamayan kişi sayısının yaklaşık 2 milyon olduğu öngörülüyor. Bunun altında yatan en önemli nedenlerden birinin genç yaşlardan itibaren sigara dumanına maruziyet olarak gösteriliyor.”

Düşük riskini artırıyor
Prof. Dr. Gürgan, Amerikan Üreme Tıbbı Cemiyeti verilerine göre, ülkede üreme çağındaki kadınların yüzde 30’unun, erkeklerin ise yüzde 35’inin sigara kullandığını söyledi. Gürgan, “Sigara kullanımı, düşük riskini yüzde 39, dış gebelik riskini yüzde 27, kısırlık riskini yüzde 22, erken menopoz riskini yüzde 17 artırıyor.” diye konuştu.

Hacettepe Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre, tütün kullanımının kadınların yüzde 13’ünde kısırlığa (infertilite) neden olduğunun ortaya konduğunu dile getiren Gürgan, “Günlük içilen sigara miktarına bağlı olarak spermin yoğunluğunu ortalama yüzde 22 oranında azalıyor.” bilgisini verdi.

Sigara kullananlarda tüp bebek uygulamalarında başarı oranlarının da azaldığını ifade eden Gürgan, “Oluşan gebeliklerin düşükle sonlanma riski artıyor. Sperm hareketliliği azalıyor ve şekil bozukluğu gelişebiliyor. Önemli olan şey ise sigarayı bıraktıktan sonra hem erkek hem de kadınlarda üreme yetisinin güçlenmesidir.” sözlerine yer verdi.

 

AA

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.