TSK: Suriye’de 200 PYD/PKK unsuru etkisiz hale getirildi | Bahçelievler Haber
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bahçelievler Haber

TSK: Suriye’de 200 PYD/PKK unsuru etkisiz hale getirildi

TSK: Suriye’de 200 PYD/PKK unsuru etkisiz hale getirildi
3 views
20 Ekim 2016 - 10:22

Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) yapılan bilgilendirmeye göre, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla 24 Ağustos’da başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı sürüyor.

PKK/PYD, Bab istikametindeki 5 meskun mahal (Al Hasi, Eashiyah, Urum Al Qurah, Wardiyah, Kawl Suruj) ve Shahba Barajı’nı ele geçirerek, kontrol altına aldığı alanı doğuya doğru genişletti. Muhalif unsurlarca ise harekatın başlangıcından bu yana 155 meskun mahalde kontrol sağlandı.

Belirlenen 42 DEAŞ ve 13 PKK/PYD hedefine ateş destek vasıtalarıyla atış yapılmak suretiyle terör örgütü mensupları baskı altına alınarak, manevra kabiliyetinden yoksun bırakıldı.

160-200 PKK/PYD’li terörist etkisiz hale getirildi
Hava Kuvvetlerine ait uçaklarla, PKK/PYD’nın yeni kontrol altına aldığı bölgede bulunan 18 hedefe 26 bomba atılırken, terör örgütü unsurlarınca karargah, toplanma/barınma ve silah/mühimmat deposu olarak kullanılan 9 bina, bir zırhlı araç, ikisi silahlı 4 araç imha edildi. Harekat sonucunda yaklaşık 160-200 PKK/PYD terör örgütü unsurunun etkisiz hale getirildiği belirlendi.

Koalisyon güçleri tarafından Taanah’da tespit edilen DEAŞ unsurlarına yönelik icra edilen bir hava harekatında bir DEAŞ mensubu etkisiz hale getirildi.

DEAŞ’tan temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından 10 el yapımı patlayıcı (EYP) kontrollü olarak imha edilirken, harekatın başlangıcından bugüne kadar çoğu tuzaklanmış 31 mayın ve bin 218 EYP kontrollü olarak etkisiz hale getirildi.

Öte yandan, muhalif unsurların, sabah erken saatlerde DEAŞ’ın kontrolünde bulunan Aktarin, güneyindeki Baruzah meskun mahallini kontrolü altına aldığı da kaydedildi.

 

AA

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.