REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bahçelievler Haber

Türkiye’nin zenginliği mehter takımında buluştu

Türkiye’nin zenginliği mehter takımında buluştu
3 views
07 Aralık 2016 - 16:11

Şanlıurfa merkez Haliliye Belediyesince, Türkiye’nin kültür mozaiğini yansıtan, Türk, Arap ve Kürtlerin bir arada bulunduğu mehter takımı oluşturuldu.

Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirol’un özellikle milli bayramlarda gösterilerde bulunacak ve gönüllülerden oluşan bir mehter takımı kurulması için yaptığı duyuruya Şanlıurfa’nın dört bir yanından vatandaşlar ilgi gösterdi.

Başvurular arasından seçilen gönüllü Türk, Kürt ve Araplar, kurulan mehter takımında bir araya geldi. Takım, Türkçe eserlerin yanı sıra Arapça ve Kürtçe eserler de seslendirmek üzere çalışmalar yapıyor.

Müziğe yatkın Türk, Arap ve Kürt kökenli vatandaşlardan oluşan ve çalışmalara başlayan mehter takımı, kentin tarihi sokaklarını müzik sesiyle renklendirecek.

Haliliye Belediye Başkan Yardımcısı Osman Uludağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce farklı illerden davet ettikleri takımlar aracılığıyla mehter coşkusunu yaşadıklarını söyledi.

Şanlıurfa’nın Türk, Kürt ve Arap kökenli vatandaşların yıllarca bir arada yaşadığı kadim şehirlerin başında geldiğini vurgulayan Uludağ, halkın kardeşçe bir yaşam sürdüğü kentte, bunu yansıtan mehter takımı kurmak için kendilerinin de çalışma başlattıklarını ifade etti.

“Yoğun talep şaşırttı”
Mehterbaşı Arap kökenli Osman Devecioğlu, Şanlıurfa’nın ilk mehter takımı olma özelliği taşıdıklarını söyledi.

Ekibin kısa sürede kaynaşarak adeta profesyonelleri aratmadığını belirten Devecioğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Mehter takımımızda farklı meslekten üyeler var. Şanlıurfalıların yanı sıra şehre dışarıdan gelen katılımcılarımız da var. Memur, öğretmen ve öğrenci arkadaşlarımız var. Yoğun talep karşısında şaşırdım. Bu talepler içerisinde gerçekten bu işe yatkın yetenekli olan, milli değerlere sahip çıkmak isteyen genç yaşlı bir grup oluştu. Bu grupla yolumuza devam ediyoruz. Tamamen gönüllülük esasına dayalı olduğu için ekibin alt grupları da olacak. Bu çalışmaları kurs şeklinde devam ettirmeyi ve daha fazla kitleye ulaştırmayı hedefliyoruz.”

Ekip üyelerinden Metin Şenay, ekibe katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, çalışmaların 3 aydır keyifli bir şekilde sürdüğünü aktardı.

 

AA

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.