Uluslararası Bulut Atlası'na 12 yeni bulut tipi girdi | Bahçelievler Haber
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bahçelievler Haber

Uluslararası Bulut Atlası’na 12 yeni bulut tipi girdi

Uluslararası Bulut Atlası’na 12 yeni bulut tipi girdi
0 views
26 Mart 2017 - 16:51

Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ), bulut gözlemi ve teşhisi için referans yayını olan Uluslararası Bulut Atlası’na 12 yeni bulut tipi dahil etti.

Atlası internet portalına dönüştürerek kayıtlı kullanıcılara sunan DMÖ, bulut kataloğuna 12 yeni bulut tipinin eklendiğini duyurdu.

Yeni bulut tipleri arasında en dikkati çekeni, amatör bulut gözlemcilerinin atlasa dahil edilmesi için uzun süredir kampanya yürüttükleri “asperatus” adı verilen dalga biçimli bulutlar oldu.

İlk kez 2006 yılında ABD’nin Colorado eyaletinde gözlemlenen dalga bulutları, o günden bu yana bulut gözlemcilerinin gözdesi haline gelmiş ve dünyanın birçok yerinde benzer gözlemler yapılmıştı.

Yenilenen atlasta ayrıca rulo şeklindeki “volutus” bulutları, jet uçaklarının ardında bıraktığı yakıt izlerinin oluşturduğu “kontreyl” bulutları, doğa yangınlarının ardından gökyüzünde beliren dev duman öbeklerini tarif eden “flammagenitus” bulutları yeni bulut formasyonları arasında yer aldı.

Öte yandan gökkuşağı, güneş halesi, kar şeytanı ve hatta dolu tanesi gibi atmosfer oluşumları da yeni atlasta “bulut tipi” olarak değerlendirildi.

İlk kez 1896 yılında kitap olarak basıldığında içinde sadece 28 renkli fotoğraf bulunan Uluslararası Bulut Atlası, meteoroloji, havacılık ve gemicilik alanlarında bulut sınıflandırma standartları için temel başvuru kaynağı olarak kullanılıyor.

Son baskısı 1975’te yapılan, 1987’de güncellenen atlasın internet portalına dönüşmesiyle tüm içeriği kamuya açılacak ve kullanıcılar da yükledikleri fotoğraflarla atlasa katkıda bulunabilecek.

 

AA

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.